Esperanto Nedir?

Esperanto başka hiç bir millete ait olmayan uluslararası bir dildir. İnsanlar arasında doğrudan iletişime izin vermesi için tasarlanmıştır. Öğrenilmesi kolay, istisnaları olmayan bir dildir. Bir sayfa içerisinde dilin tüm dil bilgisi kuralları sığdırılabilir.

Peki İngilizce günümüzün uluslararası dili değil midir?

Tam olarak değil:

 • Dünyada yaşayan insanların sadece %7’si İngilizce anadiline sahiptir. Bir %7 kadar daha insan İngilizce dilini temel seviyede konuşacak kadar öğrenebilmiştir.
 • Ülkelerin çoğunda, turistik şehirlerin dışında yaşayanların hemen hiç birisi İngilizce bilmemektedirler.
 • İngilizce öğrenimlesi zor bir dildir, çok sayıda kelimeleri, çok fazla istisnaları ve düzensizlikleri vardır. İyi seviyede öğrenilebilmesi oldukça zor bir dildir.
 • İngilizce ana dili olan insanlarla bir araya geldiğimizde onlar dilin avantajını kullanmaktadırlar – çünkü aksanları çok mükemmeldir ve dile çok hakimdirler. Esperanto ise herkes için eşit bir dildir, herkes eşit başlangıç seviyesine sahiptir, yani başkalarıa göre avantajlı olanlar yoktur. Bunların dışında Esperanto’da aksan yoktur – herkes en fazla kendi anadilinin aksanına göre konuşur Esperanto’yu.

Neden Esperanto Öğrenmeliyim?

 • Çünkü bu dilin akıllı tasarımında ve hassas yapısında farklı bir güzellik vardır.
 • Çünkü bu dil sayesinde tüm dünyadan insanlar ile tanışabilir ve onlarla başka hiç bir aracı dil kullanmadan eşit şartlarda konuşabilirsiniz : ister Internet üzerinde, isterse yüz yüze bir toplantıda.
 • Çünkü Esperanto dili ilginç insanların çekim noktasıdır, ve bunların hepsinde de ortak bir nokta vardır : dil tercihleri.
 • Çünkü Esperanto dili orijinal eserlerin yaratılmasına ve bunlardan zevk alınmasına izin vermektedir – edebiyat, şiir, müzik – özellikle de kendi dilleri dünyada yaygın olarak konuşulmayan kişiler için .
 • Çünkü dünyanın her yerinden gelen Esperanto konuşanları toplantılarına rahatlıkla katılabilir ve aranızda anlaşmak için çevirmenlere ihtiyacınız olmaz. Her yıl, her seferinde dünyanın başka bir şehrinde çok sayıda konferans, kongre, seminerler, eğlenceler, küçük buluşmalar düzenlenmektedir.
 • Çünkü dünyayı, misafirperver Esperanto konuşanların evlerinde ücretsiz kalarak dolaşabilirsiniz.
 • Çünkü Esperanto öğrendikten sonra diğer ulusal dilleri öğrenmek çok daha kolaydır.

Gerçekten Esperanto öğrenmek bu kadar kolay mıdır?

Esperanto dilini öğrenmek aşağıdakilden dolayı çok kolaydır çünkü:

 • Esperanto dili basit dil bilgisi kurallarına sahiptir.
 • Her kelime yazıldığı gibi okunur. Dikte alıştırmalarına Esperanto’da gerek yoktur.
 • Dilde istisna ve düzensizlikler bulunmaz.
 • Esperanto dili kelime köklerine dayalıdır ve bu köklerden sayısız kelime üretilebilmektedir. Bu şekilde büyük bir kelime haznesi çok kolay ve kısa sürede öğrenilebilmektedir.
 • Esperanto dilinin kelime haznesi Avrupa dillerine dayalıdır, ama daha başka dillerden de kelimeler içermektedir.
 • Dil kulağa çok hoş gelmektedir – ses açısından İspanyolca ile İtalyanca arasında bir dile benzemektedir.

Ancak gene de dünyadaki diğer ulusal dillere benzeyen bir dildir. Dilde ustalaşmak yaklaşık olarak en kolay bir ulusal dilin, örnek olarak İngilizcenin, öğrenilmesi için lazım olan zamanın onda biri kadardır. Tabi ki dilde tam olarak ustalaşmak için bu sürenin sonunda ek zaman gerekir, ki bu da diğer dillerdekinden çok daha kısa sürelerde gerçekleşir.

Internet’te herhangi bir Esperanto aktivitesi var mıdır?

Esperanto dili günümüzde Internet sayesinde çok yaygınlaşmıştır. Dil Internet ortamında konuşulması için çok uygun bir dildir çünkü tüm dünyadaki insanlar ile doğrudan ve kolay bir iletişim sağlar. Esperanto dilinde Internet’te sayısız web-sayfası, blog, forum, radyo, podcast ve Youtube kanalları bulunmaktadır. Mesela Telegram mesajlaşma uygulamasındaki genel Esperanto grubunda günde 1000 ‘den fazla mesaj vardır ve bu grup 24 saat sürekli aktiftir. Bir zamanlar Britanya İmparatorluğunda güneş hiç batmaz derlerdi ama bu uzun süredir artık doğru değil. Ama tüm dünyada Esperanto konuşanları olduğundan, Esperanto için bunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Peki… Esperanto gerçekten her şeyi ifade edebileceğimiz bir dil midir? Her şey için kelime var mıdır?

Elbette. Bunun için bir çok çocuğun ana dili Esperanto olarak doğup büyüdüklerini örnek olarak gösterebiliriz. Argosu, fıkraları, şarkıları, folklorü, gazeteleri, dergileri, edebiyat yarışmaları, ve daha başka bir çok şeyi var olan bir toplumdur Esperanto.

Esperanto dilinde bana örnek bir cümle ver

Tabi ki, en önemli cümleden başlayalım o halde: Seni seviyorum – Mi amas vin.

Peki Esperanto dilini nasıl öğrenebilirim?

Herkes kendisine uyan bir yol belirleyebilir bunun için. Bugünlerde genelde Esperanto internette hatta akıllı telefonlardan bile öğrenilebilir. Üstelik bunlar tümü ücretsizdir.

Duolingo (İngilizce veya İspanyolca bilenler için)
https://www.duolingo.com/

Lernu!  (doğrudan Türkçe dilinde):
https://lernu.net/tr

Zagreb Metodu (doğrudan Türkçe dilinde):
http://learn.esperanto.com/tr/

ESPERANTO TÜRKİYE (Grubumuzdaki kaynaklardan faydalanarak):
https://www.facebook.com/groups/esperanto.turkiye/

ESPERANTO TÜRKİYE (Web sayfamızdan yola çıkarak):
https://esperantoturkiye.wordpress.com/