Esperanto Nedir?

Esperanto başka hiç bir millete ait olmayan uluslararası bir dildir. İnsanlar arasında doğrudan iletişime izin vermesi için tasarlanmıştır. Öğrenilmesi kolay, istisnaları olmayan bir dildir. Bir sayfa içerisinde dilin tüm dil bilgisi kuralları sığdırılabilir.

Peki İngilizce günümüzün uluslararası dili değil midir?

Tam olarak değil:

Neden Esperanto Öğrenmeliyim?

Gerçekten Esperanto öğrenmek bu kadar kolay mıdır?

Esperanto dilini öğrenmek aşağıdakilden dolayı çok kolaydır çünkü:

Ancak gene de dünyadaki diğer ulusal dillere benzeyen bir dildir. Dilde ustalaşmak yaklaşık olarak en kolay bir ulusal dilin, örnek olarak İngilizcenin, öğrenilmesi için lazım olan zamanın onda biri kadardır. Tabi ki dilde tam olarak ustalaşmak için bu sürenin sonunda ek zaman gerekir, ki bu da diğer dillerdekinden çok daha kısa sürelerde gerçekleşir.

Internet’te herhangi bir Esperanto aktivitesi var mıdır?

Esperanto dili günümüzde Internet sayesinde çok yaygınlaşmıştır. Dil Internet ortamında konuşulması için çok uygun bir dildir çünkü tüm dünyadaki insanlar ile doğrudan ve kolay bir iletişim sağlar. Esperanto dilinde Internet’te sayısız web-sayfası, blog, forum, radyo, podcast ve Youtube kanalları bulunmaktadır. Mesela Telegram mesajlaşma uygulamasındaki genel Esperanto grubunda günde 1000 ‘den fazla mesaj vardır ve bu grup 24 saat sürekli aktiftir. Bir zamanlar Britanya İmparatorluğunda güneş hiç batmaz derlerdi ama bu uzun süredir artık doğru değil. Ama tüm dünyada Esperanto konuşanları olduğundan, Esperanto için bunu kesinlikle söyleyebiliriz.

Peki… Esperanto gerçekten her şeyi ifade edebileceğimiz bir dil midir? Her şey için kelime var mıdır?

Elbette. Bunun için bir çok çocuğun ana dili Esperanto olarak doğup büyüdüklerini örnek olarak gösterebiliriz. Argosu, fıkraları, şarkıları, folklorü, gazeteleri, dergileri, edebiyat yarışmaları, ve daha başka bir çok şeyi var olan bir toplumdur Esperanto.

Esperanto dilinde bana örnek bir cümle ver

Tabi ki, en önemli cümleden başlayalım o halde: Seni seviyorum – Mi amas vin.

Peki Esperanto dilini nasıl öğrenebilirim?

Herkes kendisine uyan bir yol belirleyebilir bunun için. Bugünlerde genelde Esperanto internette hatta akıllı telefonlardan bile öğrenilebilir. Üstelik bunlar tümü ücretsizdir.

Duolingo (İngilizce veya İspanyolca bilenler için)
https://www.duolingo.com/

Lernu!  (doğrudan Türkçe dilinde):
https://lernu.net/tr

Zagreb Metodu (doğrudan Türkçe dilinde):
http://learn.esperanto.com/tr/

ESPERANTO TÜRKİYE (Grubumuzdaki kaynaklardan faydalanarak):
https://www.facebook.com/groups/esperanto.turkiye/

ESPERANTO TÜRKİYE (Web sayfamızdan yola çıkarak):
https://esperantoturkiye.wordpress.com/