Co to jest Esperanto?

Esperanto jest językiem międzynarodowym, który nie należy do żadnego narodu. Został wymyślony w celu umożliwienia bezpośredniej komunikacji między ludźmi. Jest łatwy do nauki, i nie ma żadnych wyjątków. Jedna strona wystarczy, aby opisać szczegółowo zasady jego gramatyki.

Czy  angielski nie jest dzisiejszym językiem międzynarodowym?
Otóż nie do końca:

 • Jedynie 7% światowej populacji używa języka angielskiego jako języka ojczystego; następne 7% uczyło się go na poziomie podstawowej konwersacji.
 • W większości krajów, z wyjątkiem  turystycznych miast, mieszkańcy w ogóle nie mówią po angielsku.
 • Angielski jest trudny do opanowania. Posiada bogate słownictwo i wiele wyjątków i form nieregularnych. Trudno jest nauczyć się go na wysokim poziomie.

W każdym spotkaniu z osobami anglojęzycznymi, cieszą się one znaczącą przewagą: mają doskonały akcent i znajomość języka na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o esperanto, wszyscy są równi, wszyscy są w tym samym punkcie wyjścia, nikt nie ma przewagi nad innymi. Na przykład, Esperanto nie ma akcentu – wszyscy wymawiają słowa przy użyciu akcentu używanego we własnym języku narodowym.

Dlaczego mam się uczyć Esperanto?
Ze względu na piękno prostej, ale pomysłowej i precyzyjnej struktury języka.

 • Ponieważ za pomocą esperanta można spotkać ludzi z całego świata – i rozmawiać z nimi po prostu, bez pośrednictwa jakiegoś innego języka, jak równy z równym – czy to w internecie, czy w spotkaniu twarzą w twarz.
 • Ponieważ Esperanto przyciąga ciekawych ludzi, wszystkich z pewną wspólną sprawą – ich wyborem Esperanta.
 • Bo to  pozwala tworzyć i cieszyć się z oryginalnych prac – literatura, poezja, muzyka – szczególnie dla osób, których język narodowy jest mało znany w świecie.
 • Bo możesz wziąć udział w międzynarodowych wydarzeniach esperantystów, bez potrzeby tłumaczy. Kongres na dużą skalę odbywa się co roku, za każdym razem gdzie indziej na świecie, a także wiele innych mniejszych spotkań.
 • Ponieważ możesz podróżować po świecie, korzystając z gościnności esperantystów w ich własnych domach.
 • Bo kiedy się nauczyłeś Esperanto, jest ci o wiele łatwiej nauczyć się innych języków narodowych.

 

Czy to naprawdę takie proste nauczyć się Esperanta?
Język jest łatwy do opanowania z następujących powodów:
 • Proste zasady gramatyczne.
 • Wymawia się każde słowo fonetycznie, czyli tak, jak to jest napisane. Dyktando jest w Esperanto nieużyteczne.
 • Nie ma żadnych wyjątków lub nieregularności.
 • Język jest oparty na rdzeniach, z których można zbudować wiele słów, stosując system przedrostków i przyrostków. W ten sposób można nauczyć się wielkiej ilości słów stosunkowo łatwo.
 • Słownictwo esperanckie oparte jest na językach europejskich, ale także zawiera słowa z innych języków.
 • Język jest eufoniczny (ładnie brzmiący) – brzmi jakoś między hiszpańskim i włoskim.

Jednakże, jest to język jak każdy inny język na świecie. Można uzyskać podstawowy stopień opanowania Esperanta około dziesięć razy szybciej niż, na przykład angielskiego. Ale jeśli chcesz go dobrze opanować, trzeba zainwestować czas i wysiłek.

Czy istnieje jakakolwiek aktywność esperancka w Internecie?Esperanto rozwija się w sieci. Język jest idealny do internetu – ponieważ umożliwia bezpośrednią komunikację między ludźmi na całym świecie, bez konieczności pośrednictwa innego języka. Istnieją strony internetowe, blogi, fora, podcasty,  kanały yutube – wszystko w Esperanto. Jest Wikipedia w języku esperanto. W programie komputerowym Telegram pojawia się 1000 wiadomości dziennie w ogólnej grupie Esperanto, a akcja trwa tu dzień i noc  bez przerwy.

Kiedyś zwykło się  mówić, że słońce nigdy nie zachodzi w imperium brytyjskim. To już od dawna  nieprawda. Jednak można to powiedzieć o Esperancie, którego członkowie rzeczywiście mieszkają na całym świecie.

Ale czy to naprawdę prawdziwy język, z którym możemy wszystko? Czy ma słowa dla określenia wszystkiego?
Oczywiście. Można to udowodnić przez prosty fakt, że wiele dzieci rośnie z nim jako językiem ojczystym. Język ma slang, dowcipy, piosenki, folklor, gazety i czasopisma, konkursy literackie – wszystko, co można sobie wyobrazić.

Daj mi przykład zdania w Esperanto
Dobrze, zacznijmy od najważniejszego zdania: „Kocham Cię” –  „Mi amas vin.”

A więc, jak mogę nauczyć się esperanta?
Każdy może znaleźć sposób odpowiedni dla siebie. W tej chwili jest bardzo modne uczyć się esperanta w internecie i przez telefon komórkowy.

Wszystko to, oczywiście, jest bezpłatne: