Co to jest Esperanto?

Esperanto jest językiem międzynarodowym, który nie należy do żadnego narodu. Został wymyślony w celu umożliwienia bezpośredniej komunikacji między ludźmi. Jest łatwy do nauki, i nie ma żadnych wyjątków. Jedna strona wystarczy, aby opisać szczegółowo zasady jego gramatyki.

Czy  angielski nie jest dzisiejszym językiem międzynarodowym?
Otóż nie do końca:

W każdym spotkaniu z osobami anglojęzycznymi, cieszą się one znaczącą przewagą: mają doskonały akcent i znajomość języka na wysokim poziomie. Jeśli chodzi o esperanto, wszyscy są równi, wszyscy są w tym samym punkcie wyjścia, nikt nie ma przewagi nad innymi. Na przykład, Esperanto nie ma akcentu – wszyscy wymawiają słowa przy użyciu akcentu używanego we własnym języku narodowym.

Dlaczego mam się uczyć Esperanto?
Ze względu na piękno prostej, ale pomysłowej i precyzyjnej struktury języka.

 

Czy to naprawdę takie proste nauczyć się Esperanta?
Język jest łatwy do opanowania z następujących powodów:

Jednakże, jest to język jak każdy inny język na świecie. Można uzyskać podstawowy stopień opanowania Esperanta około dziesięć razy szybciej niż, na przykład angielskiego. Ale jeśli chcesz go dobrze opanować, trzeba zainwestować czas i wysiłek.

Czy istnieje jakakolwiek aktywność esperancka w Internecie?Esperanto rozwija się w sieci. Język jest idealny do internetu – ponieważ umożliwia bezpośrednią komunikację między ludźmi na całym świecie, bez konieczności pośrednictwa innego języka. Istnieją strony internetowe, blogi, fora, podcasty,  kanały yutube – wszystko w Esperanto. Jest Wikipedia w języku esperanto. W programie komputerowym Telegram pojawia się 1000 wiadomości dziennie w ogólnej grupie Esperanto, a akcja trwa tu dzień i noc  bez przerwy.

Kiedyś zwykło się  mówić, że słońce nigdy nie zachodzi w imperium brytyjskim. To już od dawna  nieprawda. Jednak można to powiedzieć o Esperancie, którego członkowie rzeczywiście mieszkają na całym świecie.

Ale czy to naprawdę prawdziwy język, z którym możemy wszystko? Czy ma słowa dla określenia wszystkiego?
Oczywiście. Można to udowodnić przez prosty fakt, że wiele dzieci rośnie z nim jako językiem ojczystym. Język ma slang, dowcipy, piosenki, folklor, gazety i czasopisma, konkursy literackie – wszystko, co można sobie wyobrazić.

Daj mi przykład zdania w Esperanto
Dobrze, zacznijmy od najważniejszego zdania: „Kocham Cię” –  „Mi amas vin.”

A więc, jak mogę nauczyć się esperanta?
Każdy może znaleźć sposób odpowiedni dla siebie. W tej chwili jest bardzo modne uczyć się esperanta w internecie i przez telefon komórkowy.

Wszystko to, oczywiście, jest bezpłatne: